Det svenska företaget Invisense går nu ut skarpt med sin första kommersiella installation av en tryckt fuktsensor i samband med en omfattande fasadrenovering i en bostadsrättsförening i Stockholm. 100-tals sensorer gör fastigheten fullt kontrollerbar för fukt.
– För oss är det här en milstolpe som bekräftar både vår lösning och marknadens behov av densamma, säger företagets vd Björn Garplind. Fuktsensorn är passiv vilket innebär att den inte har något inbyggt batteri som behöver bytas. Istället monitoreras sensorn med hjälp av handhållna enheter och levererar information om den relativa fuktigheten i väggarna.
– Med vår lösning kan fastighetsägare och förvaltare veta med säkerhet att deras fastigheter inte är fuktskadade, menar Björn Garplind.
Han pekar också på tryggheten för husköpare att låta besiktningsmän kontrollera eventuell fukt i en fastighet i förväg utan att behöva skada byggnaden. Det har fram tills nu inte gått att göra sådana kontroller inom avgränsade områden utan att ta hål i konstruktionen.