I Kista planeras det nu för 8000 nya bostäder. 20 miljarder kommer att investeras i stadsdelen.
Tillsammans med Barkarby och Norra Djurgårdsstaden tillhör Kista de stadsdelar i Stockholm där det byggs som mest.
Kista har sedan stadsdelen byggdes, varit strikt uppdelat i bostäder och arbetsplatser. Denna gräns, markerad av tunnelbanespåren och Kista Galleria försvinner nu genom nya bostäder i den tidigare arbetsplatsdelen. Parkeringar och kontorsfastigheter omvandlas till bostäder och skolor för att skapa en allsidig stadsmiljö.
Intill området Kista äng förbereds kvarteret Playce. Här kommer finnas en idrottsanläggning liksom butiker, hotell och 500 bostäder. I anslutning planeras även en park.
På andra sidan av Kista äng ligger området Odde. Här planeras två nya kvarter, ett med 240
bostäder och tillhörande förskola samt ett med upp emot 1500 bostäder.
300 meter från Kista centrum ligger fastigheten Jylland som nu byggs. Projektet som påbörjades 2020 omfattar 357 hyreslägenheter för studenter med gemensamma ytor som kök, vardagsrum, träningslokaler och studierum. I entréplanet finns en ungdomsgård som nyligen öppnat.