ByggarenByggaren
    Facebook Twitter Instagram
    Byggaren Byggaren
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Tipsa om nyheter
    • Tidigare nummer
    ByggarenByggaren
    Du är här:Hem»Nyhetsarkiv»ANVÄNDNINGEN AV LIMTRÄ ÖKAR

    ANVÄNDNINGEN AV LIMTRÄ ÖKAR

    2018-08-17
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    En stark avslutning på första halvåret 2018 resulterade i nya rekordsiffror för den svenska limträbranschen

    – Det är en stadig och långsiktig försäljningsökning som inte ens en sen vår kunde stoppa, säger Johan Fröbel, chef för teknik och distribution på branschorganisationen Svenskt Trä.

    Bakom rekordsiffrorna  ligger bland annat de stora  fördelar som det finns  med att bygga med limträ: det är förnybart, vackert, lätt att forma, brandsäkert  och ett av de starkaste konstruktionsmaterialen i förhållande  till sin vikt.

    Genom att använda limträ som konstruktionsmaterial går det att kombinera spännande arkitektur  med minskande klimatavtryck. Till det kommer också att Sverige är ett traditionellt skogsland  och har flera producenter av limträ som är ledande i världen inom sitt område, säger Johan Fröbel.

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Relaterade artiklar

    Domarna som förändrar

    Nyhetsarkiv 2015-04-09

    Avtal eller inte!

    Nyhetsarkiv 2015-06-24

    Sista handen ansvarar för slutresultatet

    Nyhetsarkiv 2015-10-20

    Vem ansvarar för byggvarorna?

    Nyhetsarkiv 2016-03-08

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Byggaren

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Byggaren

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.