ByggarenByggaren
    Facebook Twitter Instagram
    Byggaren Byggaren
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Tipsa om nyheter
    • Tidigare nummer
    ByggarenByggaren
    Du är här:Hem»Nyhetsarkiv»Byggföretagare körde hjälpsändning till Ungern

    Byggföretagare körde hjälpsändning till Ungern

    2015-09-18
    Barnen i den här familjen blev glada för nallarna från Andrés insamling
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Barnen i den här familjen blev glada för nallarna från Andrés insamling

    Byggföretagaren André Varga blev så berörd av flyktingströmmen att han startade en insamling och bilade ner till Budapest.
    – Det var som att trampa rakt in i en film, säger han till Byggaren.

    I början på september när tv-bilderna från Ungern rullade ut över världen började vi ana vidden av flyktingkrisen.  Men riktigt berörda tycks vi ha blivit först med bilderna på den döda pojken som flöt upp på en strand i Grekland.  Så var det cokså för André Varga och hans fru Bim.

    – När de hemska bilderna visades talade jag och frun om att vi måste göra något, berättar André Varga (till vänster på bilden nedan) som bedriver egen byggfirma i Helsingborg.Andre o vännen

    Men han visste att det var bråttom och tog snabbt beslutet att starta en Facebookinsamling för att några dagar senare, den 6 september, nå fram med en fullastad bil i Budapest tillsammans med sin barndomsvän Markus Johansson.  Han kommer aldrig glömma vad han såg.

    – Vi såg människor som trampade fram på fält och järnvägsspår och som inte hade ätit eller druckit på länge.  Det var helt surrealistiskt.

    Men glädjande nog kunde han dela med sig av sina gåvor. 70 000 kronor gav insamlingen. Han hade med sig framför allt mat och dryck och andra förnödenheter men också nallebjörnar till barnen.

    – Vi hjälpte också folk med att köpa biljetter för vidare färd.

    Tankeställare

    På onsdagen återvände André och hans vän till Sverige och Helsingborg.  Han har fått sig en och annan tankeställare.

    – Det är många fördomar i media, att de har iphones och att det bara är rika som flyr. Men nu har jag sett i vilket skick de kommer.

    Och han har fått något att tänka på här i det trygga Sverige.

    – Vi tar väldigt mycket för givet här hemma, avslutar han.

     

     

     

     

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Relaterade artiklar

    Domarna som förändrar

    Nyhetsarkiv 2015-04-09

    Avtal eller inte!

    Nyhetsarkiv 2015-06-24

    Sista handen ansvarar för slutresultatet

    Nyhetsarkiv 2015-10-20

    Vem ansvarar för byggvarorna?

    Nyhetsarkiv 2016-03-08

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Byggaren

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Byggaren

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.