ByggarenByggaren
    Facebook Twitter Instagram
    Byggaren Byggaren
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Tipsa om nyheter
    • Tidigare nummer
    ByggarenByggaren
    Du är här:Hem»Nyheter»Ekstrands presenterar Patio Panorama

    Ekstrands presenterar Patio Panorama

    2022-06-14
    EKSTRANDS
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Företaget Ekstrands i Osby kan nu presentera Patio Panorama. Ett fönster som är ett innovativt skjutparti där glaset i den fasta delen går hela vägen ner till golvet. Infästning av glaset sker direkt i karm på den fasta delen vilket ger maximalt ljusinsläpp i rummet och en panoramautsikt. Med större glasytor skapas en känsla av rymd där ute och inne blir ett.

    Den moderna karaktären av fönstret kompletteras av den externa aluminiumbeklädnaden med modern profil.

    Ekstrands presenterar 16 olika kulörer standardkulörer på aluminiumet. Finns även i flera olika exklusiva aluminiumbeklädnader med t.ex. matt struktur eller i anodiserat utförande.

    Innovativa lösningar
    Ekstrands Dörrar & Fönster är ett företag med ofta innovativa lösningar. Företaget präglas av ett entreprenörskap som sträcker sig tre generationer tillbaka i tiden.

    Grundaren Sven Ekstrand började tillverka snickerier i slutet av 40-talet. Dörrar och fönster har alltid varit företagets huvudsakliga produktområde. Yrkesstolthet är grunden för en filosofi om att tillverka de bästa produkterna till det bästa priset, kundnytta är ett ledord hos oss.

    En ytterdörr eller ett fönster skall inte bara vara vackra att titta på, de skall ha en bra funktion och hålla många år efter köpet.

    Ekstrands Dörrar & Fönster är ett traditionellt familjeföretag och drivs idag av andra och tredje generationen. Företaget har produktionsanläggningar utomlands men huvudfabriken med centrallager och kontor ligger i skånska Osby.

    Ekstrands omsätter i Sverige omkring 160 miljoner kronor. Ekstrands tror på service och närhet till kunden, något som inte alltid är en självklarhet idag. God soliditet och AAA-rating sedan många år ger kunden en stor trygghet

    (Visited 1 times, 1 visits today)

    Relaterade artiklar

    KRÖGAREN SOM BLEV HANTVERKARE

    Nyheter 2023-01-24

    Nya sticksågar från Bosch

    Nyheter 2023-01-24

    Milwaukees nya verktyg med hög prestanda

    Nyheter 2023-01-24

    Otätheter bidrar till höga elräkningar

    Nyheter 2023-01-24
    100 % Proffs

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Byggaren

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Byggaren

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.