Den finska koncernen Kesko satsar på att bli nummer ett inom bygghandeln i Sverige genom att fokusera på ett varumärke för byggbranschens proffs, nämligen K-Bygg.
Befintliga K-Rauta varuhus i Sverige kommer antingen att konverteras till K-Bygg anläggningar eller stängas.
Kesko fortsätter att investera i K-Bygg, som också kommer att välkomna privatpersoner som vill handla där byggproffsen handlar. Bytet från dagens två varumärken till fokusering på ett varumärke kommer att ske successivt under 2024.
Idag har Kesko i Sverige 51 K-Bygg anläggningar och 16 K-Rauta varuhus. Nu satsar koncernen fullt ut på K-Bygg. K-Bygg ska vara det självklara förstahandsvalet för professionella byggare och Kesko har som mål att bli nummer ett på den svenska byggmarknaden.
K-Bygg, K-Rauta och Onninen bildar idag tillsammans Kesko Sverige, som ägs av det finska bolaget Kesko. Kesko är en av de största detaljhandelskedjorna i norra Europa. Affärsområdet bygg- och teknisk handel, med cirka 17 000 anställda, har ett omfattande utbud av produkter för såväl proffs som slutkonsument.