ByggarenByggaren
    Facebook Twitter Instagram
    Byggaren Byggaren
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Tipsa om nyheter
    • Tidigare nummer
    ByggarenByggaren
    Du är här:Hem»Nyheter»Ökad efterfrågan på prefabricerade träelement

    Ökad efterfrågan på prefabricerade träelement

    2022-02-09
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Klimatkrisen är en av flera anledningar till att prefabricerade träelement efterfrågas allt mer i Sverige. En aktör som märker av ett ökat tryck är Flens Byggelement, som planerar att expandera för att möta efterfrågan från de stora riksbyggarna.

    Klimatkrisen bidrar till att allt fler efterfrågar prefabricerade träelement, eftersom trä är det enda byggmaterialet som binder kol, till skillnad mot stål och betong som påverkar klimatet negativt.

    Rickard Brännman är projektledare på Flens Byggelement och han ser flera anledningar till det ökade intresset för trä.

    –  Det finns många fördelar med att bygga i trä, säger Rickard Brännman, projektledare på Flens Byggelement.

    – Det är ett oändligt material som är bra för klimatet och eftersom stål och betong har varit stora delar i materialåtgången i byggnationen i Sverige så behöver vi titta på mer förnybara alternativ om vi ska klara de klimatutmaningar vi står inför, säger Rickard Brännman.

    Flens Byggelement grundades 2008 och levererar idag prefabricerade träelement till hela Skandinavien. I prefabriceringen av takelement används Metsä Woods Kerto LVL-element.

     

    Lättare bygga bjälklag
    Kerto LVL är en industriellt producerad produkt där man limmar ihop flera lager av tre millimeter tjocka fanér och får en stark och vridstyv produkt.

    Det gör att det går att bygga bjälklags- och takelement med långa spännvidder och med en optimerad mängd trä.

    – Våra kunder efterfrågar ofta specifika egenskaper såsom långa spännvidder, låga u-värden, en låg nedböjning och där gör Kerto LVL ett mycket bra jobb, säger Rickard Brännman.

    Nu har Flens Byggelement långtgående planer på att investera i en ny produktionslina för att öka produktionen av Kerto LVL-element och kunna möta efterfrågan på prefabricerade träelement från kunderna.

    –  Vi kommer kunna öka vår produktionskapacitet markant och på ett bättre och smidigare sätt tillgodose den efterfrågan som finns på marknaden, säger Rickard Brännman.

    Flens Byggelement levererar Kerto LVL-baserade takelement till de stora riksbyggarna i Sverige, bland annat Skanska och Veidekke.

    Skanska har som mål att vara koldioxidneutrala till 2045 och när de skulle bygga ett nytt LSS-boende norr om Södertälje valde man att bygga med prefabricerade träelement från Flens Byggelement, där takelementen byggdes med Kerto LVL-produkter.

    –  Vi ser positivt på att bygga mer i trä och det är steg i rätt riktning för att vi ska bli klimatneutrala, säger Ove Rinnbäck, arbetsledare på Skanska Hus.

    (Visited 4 times, 1 visits today)

    Relaterade artiklar

    KRÖGAREN SOM BLEV HANTVERKARE

    Nyheter 2023-01-24

    Nya sticksågar från Bosch

    Nyheter 2023-01-24

    Milwaukees nya verktyg med hög prestanda

    Nyheter 2023-01-24

    Otätheter bidrar till höga elräkningar

    Nyheter 2023-01-24
    100 % Proffs

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Byggaren

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    (Visited 2 times, 1 visits today)

    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Byggaren

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.