ByggarenByggaren
    Facebook Twitter Instagram
    Byggaren Byggaren
    • Hem
    • Om oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Kontakta oss
    • Tipsa om nyheter
    • Tidigare nummer
    ByggarenByggaren
    Du är här:Hem»Nyhetsarkiv»Ökad försäljning för Bolist e-handel

    Ökad försäljning för Bolist e-handel

    2020-08-04
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    – Ett företag det går bra för i dessa pandemiska tider är Bolist. Företagets e- handel har växt kraftigt. I jämförelse med förra året är ökningen vissa månader mer än 60-procentig. Ökningen finns i flertalet av kategorierna och syns tydligt i varuområdena maskinverktyg och trädgård.Försäljningsökning på denna nivå får vi inte ofta uppleva i handeln vilket naturligtvis gör oss som dagligen jobbar med dessa frågor stolta, säger Andreas Eriksson, VD på Burträsk Järn och Färg och medlem i Bolist.

    Den stora ökningen på e-handeln har också bidragit till ökning för Mestergruppen Sverige AB:s logistikbolag, Bolist Logistik. Ett exempel är maj månad i år som gjorde sin bästa försäljningsmånad någonsin. Försäljningen ökade då 23 procent mot föregående år.

    -Vi har en bra grund att utgå ifrån och vi är övertygade om att vår egenägda logistik tillför värden till våra delägares butiker och slutkunder i Bolists e-handel, säger Stefan Thollén, inköps- och varuflödeschef Mestergruppen Sverige AB.

    – Samgåendet mellan XL-Bygg och Bolist /Järnia kommer ge ytterligare försäljningsökningar framöver då logistikbolaget nu förbereder för att ta emot XL-Bygg som kunder. En lösning som planeras vara klar senast vid årsskiftet, säger Stefan Thollén.

    Logistikbolagets huvuduppgift är att leverera förbättrade inköpsvillkor till sina delägare och att göra vardagen enklare genom att erbjuda ett attraktivt och brett sortiment inom butiks- och byggkategorier. Idag är Mestergruppen Sverige AB ledande inom detta område i den egenägda byggfackhandeln.

    -Vi tar alltid höjd för regniga dagar, men just nu ser vi positivt framåt och hoppas att den här trenden håller i sig, säger Andreas Eriksson, Burträsk Järn och Färg och medlem i Bolist.

    Mestergruppen Sverige AB:s logistikbolag, Bolist Logistik AB driver två lager, ett för butiksvaror och ett för byggmaterial. Båda lagren är lokaliserade i Helsingborg. Nowaste Logistics AB är logistikpartner.

    Omsättningen är 700 mkr och sortimentet består av 12 000 artiklar som spänner över merparten av butikssortimentet i en bygg- och järnhandel. Framträdande kategorier är infästning, maskinverktyg, färg, trädgård, personligt skydd, el och VVS. De största byggkategorierna är träbaserade skivor, isolering och gips.

    Antalet leverantörer uppgår totalt till över 130. Kunder är delägare i Mestergruppen Sverige AB samt slutkunder till bolist.se

    BOLIST är en rikstäckande kedja som består av 200 bygg- och järnhandlare varav Järnia består av 40 butiker. Vissa butiker har en 100-årig historia där butiken funnits inom familjen i generationer, vissa är nyöppnade familjeföretag och vissa är stora varuhus.

    Relaterade artiklar

    Domarna som förändrar

    Nyhetsarkiv 2015-04-09

    Avtal eller inte!

    Nyhetsarkiv 2015-06-24

    Sista handen ansvarar för slutresultatet

    Nyhetsarkiv 2015-10-20

    Vem ansvarar för byggvarorna?

    Nyhetsarkiv 2016-03-08

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Byggaren

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    Få nyheter i mailen
      © 2022 Tidningen Byggaren

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.