Hemmet må vara vår borg, men det är en borg som behöver förstärkas då många svenska villaägare tror att deras hem kan komma att drabbas negativt av klimatförändringar och svåra väderförhållanden.
Detta enligt en rapport från Kairos Future gjord på beställning av fönstertillverkaren Elitfönster. Under pandemin och Rysslands invasion av Ukraina började fler svenskar bunkra upp med burkmat, vatten och andra förnödenheter.
Samtidigt har vi sett avurbanisering, där fler och fler antingen flyttar ut från städerna eller längre ut på pendellinjen. Vilket i sin tur lett till en grön omställning inom självförsörjning, där många väljer att odla egna grönsaker, skaffa kycklingar till bakgården och installerar solpaneler.
Efter vågen av avurbanisering och en vilja att bli mer självförsörjande pekar trenden nu på en önskan om att se över bostaden och skydda hemmet mot extremväder.
Om rapporten
Rapporten ”Future of homes in turbulent times” bygger på intervjuer med 3 400 husägare i Sverige, England, Norge, Danmark och Finland samt expertintervjuer och trendresearch. Den är framtagen av Kairos Future på uppdrag av Inwido, Elitfönsters ägare, och ger en inblick i de boendetrender som kommer att påverka våra hem i framtiden